GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER

1. Valiliklerce onaylı Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartına Haiz Olmak
2. Bay  adaylar için boy,en az 1.75cm ,bayan adaylar için boy en az 1.65 cm olmalıdır.Düzgün bir fizik ve iyi bir diksiyona sahip olmalıdırlar.Bu unsur insani ilişkilerde ve iletişimde önemlidir. Görev başındayken karşısındaki kişinin olumsuz davranışını uygun bir anlatımla giderebilmelidir. Muhatap olduğu kişilere karşı güler yüzlü ve kibar olmalıdır.
3. Kararlı ve soğukkanlı olmalıdır: Meydana gelebilecek herhangi bir olay karşısında sakin olmalı, soğukkanlığını koruyabilmeli ve kararlı davranabilmelidir. Kendisine gösterebilecek kötü bir tepkide kontrollü olmalıdır.
4. Fiziki yeterliliğe sahip ve sportmen olmalıdır: Bazı durumlarda otoritenin sağlanabilmesi için kişi ve topluma karşı fiziki güç kullanmak gerekebilir. Yalnız fiziki güç kullanmada aşırıya kaçılmamalıdır.
5. Dikkatli ve bilinçli olmalıdır: Yerine getirdiği görevin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalı, belirsiz ya da tehlikeli bir durumda karşılaştığında dikkatli olmak zorundadırlar.
6. İlkyardım konusunda bilgili ve yardımsever olmalıdır: Özel Güvenlik görevlisi içinde bulunduğu olaylarda yaralanabilir veya yaralı insanlara yardım etmek durumunda kaldığında bunu kurallara uygun bir şekilde yerine getirebilmelidir.
7. Uyumlu olmalı ve kılık kıyafetine dikkat etmelidir: Çalıştığı kişilerle birlikte uyum içinde olmalıdır. Eğer özel güvenlik personeli işyerinin girişinde görevli ise bu kişi dışarıdan gelenlerin ilk karşılaşacağı kimse olacağından giyiminin düzgünlüğüne, duruşuna ve konuşmasına özellikle dikkat etmelidir. Bu durum hizmet verilen müesseselerin saygınlığı açısından çok önemlidir.
8. Bilgisayar kullanmalı, tercihen Yabancı Dil bilmeli, Elektronik güvenlik sistem ve cihazlarını kullanabilmelidir.
9. Güvenilir kişilerden bonservisli olmalı, güven ve itimat telkin etmelidir.
10. Yüksek öğrenim mezunu ve askerliğini komando olarak yapmış olmalıdırlar. (Tercih sebebidir)
11. Görev yapacağı bölge sınırları içerisinde oturmalı, göreve, eğitime istekli ve elverişli olmalıdır.
12. Bir işte sebatla çalışacak karakterde olmalı, sarhoşluk, serkeşlik ve kumar gibi alışkanlıkları olmamalıdır.
13. İş durumuna, çalışma saatlerine uyum sağlamalı, her türlü hava ve arazi şartlarında görev yapabilmelidir.
14. Kendine emanet edilen malı ve canı koruma bilincinde olmalı, çevresine tutum ve davranışları örnek olmalı, muhatap olduğu kişilere adil davranmalı, ön yargılı olmamalı, karşısındaki kim olursa olsun davranışlarında saygıyı esas almalı, gerektiğinde tereddütsüz yetkilerini kullanabilmelidir.
15. Sürücü belgesi olmalı, aracı zor arazi ve hava şartlarında da kullanabilmelidir.(Tercih sebebidir)

Web Tasarım